logo kinoloski savez

NEMAČKI ŠPIC

Naziv rase: NEMAČKI ŠPIC
Originalni naziv rase:DEUTSCHER SPITZ
Br. Standarda: 97
Klasifikacija FCI: GRUPA V - ŠPIC TIP I PRIMITIVNI TIP PASA

Istorijat: Nemački špic je potomak psa iz kamenog doba nazvanog „Canis familiaris palustris Ruthimezer“, kao i kasnijih sojeničkih pasa i starih rasa srednje Evrope. Mnogobrojne rase su nastale od špiceva. U zemljama van nemačkog govornog područja vučiji špic se naziva – keeshond. a mali i patuljasti – pomeranski špic.
Opšti izgled: Špicevi se odlikuju lepim dlačnim pokrivačem, koga čini i raskošna podlaka. Posebno je upadljiva snažna griva (kragna) na vratu i kitnjasto odlakan rep, koga ponosno nosi iznad leđa. Lisici sllična glava, sa okretnim očima, špicaste male uši daju špicu odvažan izgled. Proporcije: Odnos visine grebena i dužine tela je 1:1.
Karakter: Nemački špic je uvek oprezan, živahan, privržen svom vlasniku. Veoma lako uči, i lako se uzgaja. Njegovo nepoverenje prema stranim osobama i nedostajući lovački nagon čine ga ide- alnim čuvarem kuće i imanja. Robusnost, otpornost na vremenske neprilike i dugovečnost su nje- gove prednosti.
Glava
Gornji deo: Srednje velika špicasta glava, posmatrana odozgo najšira je pozadi i klinasto se sužava ka vrhu nosa. Posmatrano sa strane uočljiv je srednji čeoni prelaz. (stop)
Njuška: Nije duga i stoji u proporcionalnom odnosu prema lobanji.
Nos: Nosna pečurka je okrugla i mala.Potpuno je crna, a kod braon pasa tamno braon. Poželjan je blago ovnujski nosnik.
Usne: Nisu opuštene,priljubljene su sa zatvorenim uglom usana. Crno su pigmentisane osim kod braon pasa, gde su i usne braon boje.
Zubalo: Vilice su normalno razvijene. Kod vučijeg, velikog i srednjeg špica zubalo je makazasto i kompletno (42 zuba). Kod malog i patuljastog špica zubalo je makazasto, ali se toleriše neznatan nedostatak premolara. Dozvoljeno je i klještasto zubalo.
Obrazi: Blago zaobljeni, ne ispupčeni.
Oči: Srednje velike, duguljastog oblika, koso postavljene, tamno obojene.Očni kapak je crno pig- mentisan, a kod braon pasa je tamno braon.
Uši: Male i postavljene blizu jedno drugom. Trouglaste, špicaste visoko usađene i uvek uspravne sa čvrstim vrhom.
Vrat: Srednje dug vrat povezan sa telom širokom osnovom. U potiljačnom delu blago zaobljen, bez podgušnjaka i pokriven grivi sličnom dlakom.
Telo
Gornja linija: Počinje od vrha uspravno nošenih ušiju i ide u blagom luku preko kratkih ravnih leđa. Kitnjasto zavijen rep, koji delom pokriva leđa, zaobljuje siluetu.
Leđa: Visoki greben izdiže se neprimetno iznad, po mogućstvu, kratkih, ravnih, čvrstih leđa. Slabine su kratke, široke i snažne.
Sapi: Široke i kratke, nisu padajuće.
Grudi: Duboke, dobro zasvođene. Predgrudi su dobro izražene.
Donja linija: Grudni koš se prostire što je moguće više unazad. Stomak je blago prikupljen.
Rep Visoko usađen, srednje dug, odmah u korenu na gore i unapred preko leđa zavijen, čvrsto priljubljen uz leđa, odlakan veoma kitnjasto.
Prednje noge: Ravne, čvrste u širokom frontu.
Plećke: Plećka duga, unazad koso postavljena. Sa približno isto dugom nadlakticom gradi ugao od 90 stepeni. lopatica je dobro mišićava i dobro povezana sa grudnim košem.
Lakat: Lakatni zglob je znažan, priležući uz grudni koš i nije isturen u polje. Ugao nadlaktice sa podlakticom je 45 stepeni.
Podlaktica: Srednje dužine u odnosu na grudni koš, čvrsta i potpuno ravna. Sa zadnje strane dobro odlakana.
Došaplje: Snažno, srednje dugo sa podlakticom gradi ugao od 20 stepeni.
Šape: Po mogućstvu male, okrugle, zatvorene, mačije, sa dobro zaobljenim prstima. Nokti i jastučići su crni, a kod braon pasa su tamno braon.
Zadnje noge: Veoma su mišićave i do skočnog zgloba bujno odlakane. Ravne su i paralelne.
Butina i potkolenica: Približno su iste dužine i u kolenom zglobu blago uglovane. Koleno: Koleni zglob je znažan i u kretanju nije postavljen niti unutra niti napolje. Došaplje: Srednje dužine, veoma snažno, i u odnosu na podlogu stoji pod pravim uglom.
Šape: Nisu tako okrugle kao prednje, ali dobro zatvorene sa jedrim jastučićima. Boja noktiju i jastučića je po mogućnosti tamna.
Kretanje: Nemački špic kreće se sa dobrim potiskom, „tečno“ i elastično u lakom koraku.
Koža: Dobro prileže uz telo bez nabora
Dlaka: Nemački špic ima duplu dlaku: dugu, pravu, odstojeću pokrivnu i kratku, gustu kao vata podlaku. Glava, uši, prednje strane prednjih i zadnjih nogu i šape su sa kratkom i gustom dlakom. Preostali deo tela odlakan je dugom i bogatom dlakom, koja nije talasasta, kovrdžava ili kuždrava. Na leđima nije razdeljak. Vrat i plećke pokriva gusta griva. Zadnja strana prednje noge je dobro odlakana, zadnje noge od sapi do skočnog zgloba raskošno odlakane. rep je žbunasto odlakan.
Boja:
a vučiji špic – vučije siva;
b veliki špic – crn, braon, beo;
c srednji špic – crn, braon, beo, oranž, vučije siv, ostale boje
d mali špic – crn, braon, beo, oranž, vučije siv, ostale boje
e patuljasti špic – braon, beo, oranž, vučije siv, ostale boje
Crni špic: Kod odlakanosti crnog špica podlaka kao i koža moraju biti tamne. Na gornjoj površini boja je kao crni lak bez belog ili belih oznaka.
Braon špic: Treba da je ravnomerno, jednobojno tamno braon.
Beli špic: Dlaka treba da je čisto bela bez primesa pre svega žućkastih, koje se specijalno na ušima
često sreću.
Oranž špic: Treba da je ravnomerno jednobojan srednje jačine po sistemu RAL (Internacinalni registar boja).
Vučije siv: To je srebrno sivi sa crnim vrhovima dlake. Maska nije pretamna, svetlija griva i dlaka na plećkama. Prednje i zadnje noge srebrnosive bez crnih primesa ispod lakta i kolena. Vrh repa je crn. Donja strana repa i dlaka na „pantalonama“ (zadnje noge) su svetlo srebrnosivi.
Ostale boje: Pod oznakom ostale boje podrazumevaju se svi tonovi boja kao: krem, krem kar- bonizirana, oranž karbonizirana, crn sa paležom i višebojan. Višebojni moraju imati osnovnu boju belu. Crne, braon, sive ili oranž fleke moraju biti raspoređene po celom telu.
Veličina
a Vučiji špic 50 cm ±5 cm (dozvoljeno do 60 cm, ali se ne sme narušiti opšti izgled).
b Veliki špic 46 cm ±4 cm.
c Srednji špic 34 cm ±4 cm.
d Mali špic 26 cm ±3 cm.
e patuljasti špic 20 cm ±2 cm (nepoželjno ispod 18 cm)
Svaki varijetet nemačkog špica mora imati, u odnosu na veličinu odgovarajuću masu tela.
Greške: Svako odstupanje od predviđenih tačaka treba smatrati greškom čija će ocena biti u tačnom odnosu prema stepenu izraženosti.
Teške greške: Ravna glava, izražena jabučasta glava, prevelike, presvetle oči, entropijum, nosna pečurka, očni kapci i usne boje mesa. Greške u građi i kretanju. Kod vučijih, velikih i srednjih
špiceva nedostatak premolara.
Diskvalifikacione mane: Predgriz ili podgriz. Ne zatvorene fontanele, preklopljene uši, monorhizam, kriptorhizam, različito razvijeni testisi ili nepotpuno spušteni u skrotum. Jasne bele fleke kod svih varijeteta veličine.