Poslednjih godina, po broju i kvalitetu manifestacija približavamo se evropskom i svetskom kinološkom vrhu. Šta nas sprečava da zaista i stignemo među najbolje?
– Približavamo se svetskim i evropskim manifestacijama i nadamo se da ćemo se uskoro kandidovati za organizaciju najprestižnijih manifestacija – kaže Ana Bijelović. – U regionu imamo najbolje manifestacije. Ne možemo da se pohvalimo da imamo toliko stranaca kao druge zemlje, ali nama to ne smeta jer nam je bitno da imamo veliki broj domaćih izlagača. Imamo izuzetnu saradnju s Ministarstvom poljoprivrede, naročito s gospodinom Nenadom Katanićem. Veliki broj naših izlagača ima problema prilikom prelaska granice kad idu na inostrane izložbe, i u saradnji s Ministarstvom poljoprivrede pokušavamo da te procedure olakšamo. Kad se ide u zemlje EU mora da se radi titer test, i pokušavamo da otvorimo granice za naše pse da lakše idu u inostranstvo, ali i da stranci mogu da dođu. To je jedini razlog zašto se Srbija još uvek nije kandidovala za evropsku ili svetsku izložbu. Kad su videli naš CACIB, delegati Međunarodne kinološke federacije istakli su da nigde u svetu nisu videli takve tehničke mogućnosti za organizovanje evropskih i svetskih izložbi. Na dobrom smo putu da se uskoro i to dogodi – naglašava Bijelovićeva.
Kinologija u našoj zemlji poslednjih godina doživljava ekspanziju. Koliko je prošle godine bilo registrovanih pasa u Srbiji?
– Imali smo više od 37.000 registrovanih pasa, što je fantastičan broj s obzirom u kakvom nam je finansijskom stanju država i koliko se borimo. Najpopularnije rase prošle godine u Srbiji bili su neprikosnoveni nemački ovčar, zatim francuski buldog, rotvajler, nemački kratkodlaki ptičar, doberman i staford – kaže naša sagovornica. – Svakog vikenda imamo kinološke manifestacije. Prošle godine se dogodilo da smo tokom jednog vikenda imali čak sedam izložbi, što je sjajno, i sve su posećene. Tako smo se organizovali kako bi svi ljudi širom zemlje imali mogućnost da posete izložbu, jer mnogi nemaju novca da dođu u Beograd, a žele da ocene svoje pse.
Mnogi možda ne znaju, ali naša zemlja izuzetno je uspešna i u lovu. Da li je to razlog što su lovne rase u našoj zemlji sve popularnije?
– Lov je u Srbiji veoma popularan, pa su zato i lovne rase sve popularnije. Imamo izuzetna lovišta, pa čak i Kinološki savezi Italije i Španije organizuju svoja takmičenja i svetska prvenstva na našim terenima, najčešće u okolini Niša. Imamo sjajne domaće utakmice i svetska prvenstva, veoma smo posvećeni lovnoj kinologiji – ističe Bijelovićeva. – Ministarstvo poljoprivrede zakonski je definisalo da nijedan pas ne može da uđe u lovište bez lovne karte. Zadatak izdavanja lovnih karata poveren je Kinološkom savezu Srbije, a odredili smo zaista simboličnu cenu od svega 300 dinara za ovaj dokument.
Ljubiteljima pasa vaš posao deluje kao posao snova. Da li su u pravu?
– U kinologiji sam već 20 godina i uvek kažem da je srećan onaj čovek koji svakog jutra s osmehom dolazi na posao. Ja sam među njima – kaže naša sagovornica. – Uprkos velikom obimu posla, kinologija je jedna od najlepših oblasti. Imamo odličnu organizaciju rada, gledamo da svako bude uslužen odmah. U Italiji, na primer, kad osoba dođe da prijavi leglo, na rodovnik čekaju šest meseci, a u Kinološkom savezu Srbije čeka se – šest minuta.